Yılmaz Soyyer – Sosyolojik Açıdan Alevî Bektaşî Geleneği

e-kitap indir
Sosyolojik Açıdan Alevî Bektaşî Geleneği Kitap Kapağı Sosyolojik Açıdan Alevî Bektaşî Geleneği
Yılmaz Soyyer
Seyran Yayınları

ılmaz Soyyer, Alevi- Bektaşi geleneği üzerine araştırmalar yapan bir akademisyen. "Sosyolojik Açıdan Alevi-Bektaşi Geleneği", "Bir İdeolojinin İzdüşümü: Taliban" ve "19. Yüzyılda Bektaşilik" adlı kitapları yayımlandı. Ayrıca "Çerağlar Uyanırken" ve "Semah Aşka Doğrudur" adlı iki romanı var.
İkinci roman üzerinde durmak istiyorum. Soyyer özetle şöyle diyor:
"Bu roman kendilerine Alevi de denilen Kızılbaşların günümüzdeki hikayesidir. Ülkemizin meçhul bir dağ köyünde geçen bir öyküdür bu. Yazar, 27 yıldır Bektaşilik üzerine çalışmış bir ilahiyatçı akademisyendir. Kendisini Yesevi-Matüridi geleneğine bağlı hissetmektedir. Yeseviliğin Anadolu'da yeniden filizlenmesi şeklindeki Kızılbaş yoluyla pek çok hususta duygu birliği halindedir." Semah Aşka Doğrudur romanı, yazarın Kızılbaş evrenine, Bektaşiliğe, tahtacılara, tasavvufa, dervişlere, kamlara (şamanlara), Türkmen geleneklerine ve Türk dünyasına, bakışını ortaya koymaktadır.
Eser "Kızılbaş Dedesi torunu" olan bir veterinerin, toplumunun inançlarını ve ibadetlerini kaybetmeden yaşaması için verdiği mücadelenin hikayesidir.
Bir köyden, hem ülkeye, hem dünyaya bakılmaya çalışılmıştır."


!!! KIRIK LİNK BİLDİRİM FORMU !!!

e-kitap indir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir