Angelina Jolie Çocuklar ve Gençler

Ãœcretli e-kitap indir
Çocuklar ve Gençler İçin Kitap Yazıyor Kitap Kapağı Çocuklar ve Gençler İçin Kitap Yazıyor
Angelina Jolie
Çocuk
Belirlenmedi
2020

Uluslararası Af Örgütü ile oyuncu Angelina Jolie, çocukları ve gençleri sahip oldukları haklara dair bilgilendiren bir kitap üzerinde çalışıyor.

Çocukların ve yetişkinlerin, çocukların insan haklarından haberdar olmaması, bu haklar bilinmediği ve korunmadığı için çocukların savunmasız ve çoğu zaman onarım mekanizmalarından yoksun kalması projenin çıkış noktası oldu.

Kitapta Angelina Jolie’ye çocuk hakları avukatı Geraldine Van Bueren eşlik ediyor. Bueren, çocuklara ilk kez kendi benzersiz haklarını veren dönüm noktası niteliğindeki BM Çocuk Hakları Sözleşmesi'ni hazırlayan isimlerden biri.

TÜRKİYE’DE BASKISINI YAPACAK YAYINEVİ BELİRLENMEDİ

Haklarınızı Bilin (Ve Talep Edin) isimli kitap, Birleşik Krallık'ta Andersen Press ve diğer uluslararası yayıncılar tarafından Eylül 2021'de yayımlanacak. Af Örgütü ile iş birliği içinde kitabın Türkiye’de baskısını yapacak yayınevi ise henüz belirlenmedi.

Kitabın vizyonu, tüm gençlerin haklarını bilmesi ve talep edebilmesi olacak. Kitap daha önce benzeri görülmemiş kadar çocuğun dünya çapında, sokaklarda ve internette, iklim acil durumu ve dünyaya dair önemli sorunları sahiplendiği, ırkçılık ve toplumsal cinsiyet eşitsizliğini protesto ettiği bir zamanda yayınlanıyor.

Angelina Jolie kitap hakkında şöyle konuştu:

“Bugün mücadeleye hazır gençlerimiz var. Ancak birçoğu, yetişkinlerden gelen yanlış bilgilerle, haklarıyla ilgili farkındalık yoksunluğuyla ve belirli haklarını yaşadıkları ülkeler ve koşullarda nasıl kullanacaklarına dair bilgi eksikliğiyle mücadele ediyor. Onlara mücadelelerini güçlendirecek araçlar sağlamalıyız. Af Örgütü, Geraldine ve ben bu kitapları gençlere teslim etmeyi ve kitapların yanlarında taşıyabilecekleri ve kullanabilecekleri bir rehber olmasını umuyoruz. Sadece onları bilgilendirmek için değil, aynı zamanda onları etkinleştirmek ve bu kitapları gerektiğinde bir başvuru kaynağı olarak kullanabilmelerini sağlamak için."

Kitap, 13 yaş ve üzeri çocuklar için hazırlanıyor ve ifade özgürlüğü, toplumsal cinsiyet eşitliği ve ırksal eşitlik, sağlık hakkı, temiz iklim ve sürdürülebilir çevre dahil olmak üzere bir dizi konuyla ilgili temel hak gruplarını ve bunların gerçek dünyada nasıl uygulanacağını ortaya koyuyor. Hak gruplarına, dünyanın her köşesinde fark yaratmak için mücadele eden çocuk aktivistlerin hayat hikayeleri ve kendi ağızlarından alıntılar eşlik ediyor.

Kitap ayrıca çocuklar için, kampanya yürütme ve protesto, kendilerini ve başkalarını eğitme, hukuk bilgisi, evde, okulda veya toplumda ve ulusal ve uluslararası düzeylerde adaletsizliğe meydan okuma yoluyla haklarını nasıl talep edeceklerine dair bir rehber içeriyor.

Uluslararası Af Örgütü, “Bu kitabı yaratmak için Angelina Jolie, Geraldine Van Bueren ve dünyanın dört bir yanından gençlerle çalışmaktan mutluluk duyuyoruz” açıklaması yaptı. Uluslararası Af Örgütü Yayıncı ve Edebiyat Ortaklıkları proje yürütücüsü Nicky Parker, BM Çocuk Hakları Sözleşmesi ile çocukların kendilerine özgü haklarının kabul edilmesinden bu yana bu kitaba ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

Haklarınızı Bilin (Ve Talep Edin) Birleşik Krallık baskısı, Eylül 2021'de Andersen Press tarafından yayımlanacak ve uluslararası yayınevleri diğer baskıları yayımlayacak. Kitabın yayın hakları Frankfurt Kitap Fuarı'nda satışa çıkarılacak.

Ücretli e-kitap indir

Tuncay BAKAY – Ben Oradaydım – Masal

Ãœcretli e-kitap indir
Ben Oradaydım Kitap Kapağı Ben Oradaydım
Tuncay BAKAY
Karikatür - Hikaye - Masal-- Çocuk
Google
2020
Online

 Masallar, çocukların hayal dünyasına etki eden yegâne unsurlardır. Bu etki öylesine büyüktür ki birçok çocuk masaldaki kahramanların kişiliğinden koşulsuz etkilenir. Korkusuz olmak ister, yenilemez olmak ister, çok sevimli olmak ister, çok güzel olmak ister… Bu istekler uzar gider. Okunan masallarda eğer kahramanlar gerçekten de kahramansa çocuklar için bu durum çok yapıcı olacaktır. Ama ya değilse? Ya kahramanlar da edepsizse? “Hadi canım sen de!” der gibisiniz. Evet, eğer yazıyı sonuna kadar okursanız buna birkaç örnek vermiş olacağım.

Ağustos Böceği ile Karınca hikâyesiyle büyüyen bir çocuk asla bir komşusuna yardım etmek istemeyecek. “Ölüyorum!” dese yan komşusu duymazdan gelecek. Çünkü çok şirin anlatılan kahraman karınca öyle yapıyor. Ne dersiniz çocuğunuz da öyle olsun mu? O zaman peygamber efendimizin hadisi şerifini nasıl anlatacağız çocuğumuza? “Komşusu aç iken tok yatan bizden değildir!”

Sihirli Fasulyeler hikâyesinde ise ana oğul herkes aleni hırsızlık yapıyor! Evet, siz çocuğunuza tatlı hırsızların tatlı maceralarını anlatıyorsunuz. Hem de doğru bir şeymiş gibi. İnsanın annesi çocuğuna hiç hırsızlık yaptırır mı?

Çizmeli kedi ise yalanlar üzerine mastır yapmış. Yalanla dolanla zenginliğe ulaşmak bizim kültürümüzün neresinde var? Önemli olan gönül zenginliği değil mi?

Masalın Tamamını E-Kitap Oku...

Ücretli e-kitap indir

Sakinler Mahallesi – Çocuk Kitabı

Ãœcretli e-kitap indir
Sakinler Mahallesi Kitap Kapağı Sakinler Mahallesi
Ayşe TEKELİ KARAÇAYIR
Çocuk
Google
2020
Online

Tevfik abi olmasa sessiz sakindir bizim mahalle aslında. Herkes kendi halinde, işinde gücünde. Ama bir sabah olanlar oluyor ve herkes tuhaflaşıyor. Sessiz sakin mahalle halkı, toptan aksileşiyor. Üstelik meşhur mahalle günü bile unutuluyor. Ama dedim ya Tevfik abi olmasa sessiz sakindir bizim mahalle aslında.

Hem büyükler, hem de çocuklar için uygun olan sakinler mahallesi hikaye kitabını büyük bir zevkle okuyacağınızı düşünüyorum.

Çocuk hikaye kitabını Okumak İçin Tıklayınız...

Ücretli e-kitap indir

Bahar Postası Çocuk Çizgi Roman

Ãœcretli e-kitap indir
Bahar Postası Kitap Kapağı Bahar Postası
Zeynep Bahar Özkurt
Çizgi Roman
Online
2019
Online

7 yaşında bir çocuğun gözünden dünyayı anlatan, çocukların okulda öğrendiklerini pekiştirebilecekleri, okumaktan büyük keyif duyacakları, eğlenceli bilmece bulmacalarla vakit geçirebilecekleri, yemek tarifleri veya etkinlik önerileriyle çocugunuzla birlikte vakit geçirmenize yardımcı olacak yüzünüzü gülümsetip içinizi ısıtacak bir derginin ilk sayısı.

E-Kitap Oku

Ücretli e-kitap indir