Tuncay BAKAY – Ben Oradaydım – Masal

e-kitap indir
Ben Oradaydım Kitap Kapağı Ben Oradaydım
Tuncay BAKAY
Karikatür - Hikaye - Masal-- Çocuk
Google
2020
Online

 Masallar, çocukların hayal dünyasına etki eden yegâne unsurlardır. Bu etki öylesine büyüktür ki birçok çocuk masaldaki kahramanların kişiliğinden koşulsuz etkilenir. Korkusuz olmak ister, yenilemez olmak ister, çok sevimli olmak ister, çok güzel olmak ister… Bu istekler uzar gider. Okunan masallarda eğer kahramanlar gerçekten de kahramansa çocuklar için bu durum çok yapıcı olacaktır. Ama ya değilse? Ya kahramanlar da edepsizse? “Hadi canım sen de!” der gibisiniz. Evet, eğer yazıyı sonuna kadar okursanız buna birkaç örnek vermiş olacağım.

Ağustos Böceği ile Karınca hikâyesiyle büyüyen bir çocuk asla bir komşusuna yardım etmek istemeyecek. “Ölüyorum!” dese yan komşusu duymazdan gelecek. Çünkü çok şirin anlatılan kahraman karınca öyle yapıyor. Ne dersiniz çocuğunuz da öyle olsun mu? O zaman peygamber efendimizin hadisi şerifini nasıl anlatacağız çocuğumuza? “Komşusu aç iken tok yatan bizden değildir!”

Sihirli Fasulyeler hikâyesinde ise ana oğul herkes aleni hırsızlık yapıyor! Evet, siz çocuğunuza tatlı hırsızların tatlı maceralarını anlatıyorsunuz. Hem de doğru bir şeymiş gibi. İnsanın annesi çocuğuna hiç hırsızlık yaptırır mı?

Çizmeli kedi ise yalanlar üzerine mastır yapmış. Yalanla dolanla zenginliğe ulaşmak bizim kültürümüzün neresinde var? Önemli olan gönül zenginliği değil mi?

Masalın Tamamını E-Kitap Oku...


!!! KIRIK LİNK BİLDİRİM FORMU !!!

e-kitap indir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir