Elia Kazan – Uzlaşma 2. Cilt

e-kitap indir
Uzlaşma 2. Cilt Kitap Kapağı Uzlaşma 2. Cilt
Elia Kazan
E Yayınları

"Evangelos Arness (Eddie Anderson, Evans Arness -birkaç adının olması anlamıdır, çünkü 43 yaşına gelmiştir ama gerçekte kim olduğu konusunda en ufak bir düşünceye sahip değildir) başarılı bir yazar ve reklamcı, çalıştığı şirketin değerli bir mensubudur. Bankada parası, büyük bir evi, yüzme havuzu vardır ve "her şeyi olan adam" maskesinin altında boğulmaktadır. Tüm yaşamı sahte uzlaşmalar üstüne kuruludur: Evliliği, işi kaçamakları, dostluklar.
"Evcilleşmemiş, ilkel, içgüdü kumkuması, zehir gibi zeki... bu nitelikleriyle, yakın zamanların en keskin kurmaca kişiliklerinden biri olan Gwen Hunt'a rastgelince, bu hastalığa geçici de olsa bir ilaç bulmuş olur. Suçluluk duygusu, vicdan azabı gibi hiçbiri yatakta Gwen'e eşlik etmez. Ne var ki, Eddie'de kalmış olabilecek ufacık yaşam kırıntısını canlandırmak için Gwen tek başına yeterli değildir. Bunun için iki kendini öldürme girişimi, ezen, yok eden, acımasız bir kendimi sorgulama, Amerikan rüyasının tümüyle reddi ve geçmişe doğru bir yolculuk gerekecektir. Delice, çılgınca, bir o kadar da insanca bir serüvenin içinden emekleyerek, sendeleyerek, sonunda koşarak geçer, daha önce hiç bilmediği bir duyguya ulaşır: Kendine yeterli, başkalarının değerlendirmelerinden özgür, kendi değerinin bilinci içinde güvenli bir insan.

"Kişi Eddie'yi onaylamayabilir, beğenmeyebilir, ama onun insanlığını, insancalığını kime yadsıyamaz."
- The Life Magazine

"Sahnenin kaybı, edebiyatın kazancı: Elia Kazan çarpıcı bir roman yazmış. İnsanı şaşkınlığa düşüren (cinselliği de yoğun ve ayrıntılı) bu romanı bir solukta okuyacak, hep anımsayacaksınız."
- John Barkham, Saturday Review Syndicate

"Keyifli bir serüven... tam gaz cinsellik, çarpıcı sahneler. Kazan, dağarcığının derinliklerinden bizim bir beğeni değeri yüksek ödüller çıkartıyor - hoş, incelikli, şaşırtıcı gözlemler."
- The New York Times

"Elia Kazan, yakın dönemlerden akılda kalan 10 romanın tümünzden daha yaşam dolu, alıp başını giden okuru da - en küçük bir dinreme isteği duymadan - yanında sürükleyen, müthiş eğlenceli, sakınmaz bir cinsellik, acıtan, çıplak gerçekle yüklü bir roman yazmış. Bu yıl tek bir kitap okuyacaksanız eğer, bu romanı okuyun."
- Atlanta Journal - Constitution

"Çağımızın değerlerine bir yolculuk. Elia Kazan Amerika'da toplumun çeşitli temsilcilerin üstünde oturduğu sarsak zirvede yaşanan dehşeti iyi biliyor. O dehşetin dışavurumlarını etkileyici bir gerçeklikle romanında yansıtıyor. Başarı kazananlarla yitip gidenlerin ağıtları çalınıyor kulaklarımıza."
- Book Week

"Uzlaşma, enerji yüklü, kolay okunan bir roman -konuşma diliyle yazılmış, esintili, hızlı. Çok uzun yıllar yaşayacak bir roman."
- The Detroit News

"Tümüyle alıp götüren bir roman... Yaşamın tutkusuyla kutlanması. Bu harika roman çağlar boyu yaşayacaktır.
- St. Louis Post-Dispatch

"Elia Kazan'ın sahne-perde çalışmalarının ortak özelliği olan canlılık ve tutku, bu romanın her sayfasında kendini gösteriyor. Olay zengini öyküsüyle, modern toplumun en yüksekte tuttuğu değerlere yönelttiği ısrarlı sorularla öne çıkıyor. Yarattığı kişilerin gerçekliği okuru şaşkına çeviyor."
- North Virginian-Pilot

"Uzun yıllardır karşılaştığımız en coşku verici ve ilginç romanlarından biri. Olağanüstü karakter yapısıyla, bir yarış gibi akıp giden hızlı diyaloglarıyla unutulmaz bir roman."
- Best Sellers

"Muhteşem bir roman [Kazan'ın] sezgileri ve gözlem gücü kusursuz."
- Toronto Globe & Mail


!!! KIRIK LİNK BİLDİRİM FORMU !!!

e-kitap indir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir