Başarılı Liderlik: Yönetim, İletişim ve Psikoloji

e-kitap indir
Başarılı Liderlik: Yönetim, İletişim ve Psikoloji Kitap Kapağı Başarılı Liderlik: Yönetim, İletişim ve Psikoloji
Zeynep Abidin ÇİFT
Google E-Kitap
Mayıs 2015
Online

Liderlik  son zamanlarda iş dünyasında en çok konuşulan ve tartışılan konulardan biri halini aldı. 1970-1990 yıllarında özelikle şirketlerde iyi yöneticilik kavramı damgasını vurmuştu.

2000'li yıllarda ise ilerlemek isteyen her kurum, kendisini zirveye taşıyacak bir lider arayışına girdi. Çoğunlukla da şirket sahiplerinin vizyoner lider olmaları tercih edildi.İkinci adam pozisyonunda çalışan kişilerde ise iyi yöneticinin özellikleri arandı. Özellikle ABD'de son 10 yılda liderlik konusu çok tartışıldı ve liderlik dersleri dünyanın en ünlü Post Graduate Okullarının MBA programlarına girdi. Büyük şirketlerin tepe yöneticileri, liderleri MBA programlarında liderlik üzerine dersler verdi, deneyimlerini paylaştı.

Günümüz Türkiye'sinde de lider ve liderlik kavramı toplumun her kesiminde konuşulmaya başlandı. Lider kimdir, nedir ve hangi özelliklere sahiptir diye sorduğumuzda aklımıza gelen ilk tanım; "Lider, özüyle ve zâtî husûsiyetleriyle her zaman kendini hissettiren ve gönüllerde yaşamasını bilen bir şahsiyettir. O, görünüşündeki inandırıcılığı, anlayışındaki derinliği, görüşlerindeki inceliği, hatasındaki genişliği, tespitlerindeki sağlamlığı, öğrenme aşkı, öğretme istidadı ve uhdesine aldığı her şeyin üstesinden gelebilme yeteneğiyle -istemediği halde- dikkatleri üzerinde toplayan, sevilen, sayılan, gözdeleşen, dolayısıyla da binlerin hatta yüz binlerin her zaman uğrunda ölmeye hazır oldukları bir seviye insanıdır." oldu.

Lider, vizyonu ortaya koyandır, tüm şirketi iyi tanımlamış, spesifik, ulaşması zor ancak ulaşılabilir, şirket için  konu ile ilgili bir amaç etrafında birleştirip, tüm şirketi bu vizyona doğru iten, bu vizyonu örgüte çok iyi ileten, genel kabulü sağlayıp, hem insan hem parasal kaynakları bu amaç için doğru bir şekilde dağıtandır.

Bu kitap içerisinde ise liderlik hakkında bilinmesi gerekenleri, bir liderin vasıflarını ve başarılı bir liderliğin nasıl olacağını anlatmaya çalıştık.

Liderlik hakkında hiçbir şey okumadıysanız buradan başlayabilirsiniz.

Online E-Kitap Oku


!!! KIRIK LİNK BİLDİRİM FORMU !!!

e-kitap indir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir